Zen Ton

Mały salon – mieszkanie singla

Nieduże mieszkanie, w tym trochę mały salon z aneksem kuchenny, może być absolutnie wystarczające dla kogoś, kto poprzez częste wyjazdy zagraniczne sam w swoim domu jest gościem. Pracując nie tylko w Polsce, ale także w tej cieplejszej części Europy chciałby mieć więcej światła i słońca w swoim mieszkaniu.

Mieszkanie miało być proste, męskie, nowoczesne i przytulne.

Małe mieszkanie to jednak zwykle duże wyzwania jeśli chodzi o pomieszczenie wszystkich funkcji i potrzeb. To często walka o każdy centymetr, np kilka razy przesuwaliśmy ścianę między sypialnią i łazienką, aby zoptymalizować oba pomieszczenia. Nie ma ani jednych standardowych drzwi, które po otwarciu zajmowałyby miejsce. W całej przestrzeni mieszkania zastosowaliśmy niestandardowo wysokie drzwi przesuwne, chowane w kasetach ściennych,  Drzwi są pokryte lustrami, aby zupełnie wtapiały się w otoczenie. Dzięki temu nawet mały salon, mała łazienka czy sypialnia zyskują na dodatkowej głębi.

Każda przestrzeń ma swoje mocne strony i atuty oraz wady, które czasem można przekuć na zalety. Tutaj mamy po środku duży komin instalacyjny, który w pustej przestrzeni wyglądał na dość przytłaczający. Powiesiliśmy na nim lustro, aby dodało głębi. Komin ostatecznie nawet go lekko poszerzyliśmy, aby z licować część kuchni ze zlewem i zmywarką. Ściana pomiędzy kuchnią a przedpokojem posiada otwór ukryty za białym szkłem, który doświetla malutki przedpokój.

Po środku kuchni stoi piękny okrągły stół marki Ton o trójkątnej oryginalniej podstawie oraz proste ponadczasowe, sztaplowane krzesła.

 

Na ścianach w salonie i sypialni zastosowaliśmy niezwykle delikatne, włoskie panele frezowane Latho. Panele te są nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim pełnią funkcję akustyczną.

projekt Joanna Alminas

Zobacz również